Swami Sivananda (1887 - 1963)
jeden z największych nauczycieli jogi w XX stuleciu. Po ukończeniu studiów medycznych i paroletniej praktyce lekarskiej doszedł do wniosku, iż nie tylko ciało, ale przede wszystkim dusza potrzebuje pomocy. Owo stwierdzenie było początkiem jego praktyki duchowej. Opublikował ponad 300 tekstów, w których pisząc o jodze wykorzystywał także swą wiedzę medyczną. W prostych słowach potrafił wytłumaczyć najbardziej skomplikowane kwestie filozoficzne. Był fundatorem Aszramu w Rishikesh, Akademii Jogi i Divine Life Society. Towarzystwo owo miało podtrzymywać ideały prawdy, czystości, ahimsy i samorealizacji. W aszramie w Rishikesh wychował wielu wspaniałych uczniów, późniejszych nauczycieli jogi. Wśród nich był Swami Vishnu-devananda.
Swami Vshnu-devananda (1927 - 1993)
jeden z najznakomitszych popularyzatorów jogi w śwoiecie zachodnim. Wysłany na zachód przez swego mistrza, przybył do San Francisco 1957 r. Odwiedził wiele miast w Stanach Zjednoczonych nauczając praktyki jogi. Następnie zajął się zakładaniem ośrodków i Ashramów. Obserwując uważnie styl życia i potrzeby ludzi Zachodu podsumował starożytną mądrość jogi w pięć zasad, które łatwo mogą być włączone w codzienne życie każdego praktykującego jogę, zapewniając rozwój duchowy oraz długie i zdrowe życie. Owe pięć zasad to:
Swami Durgananda
urodziła się w Kolonii, w Niemczech w 1943 r. Po okresie intensywnej praktyki duchowej i poszukiwań w aszramach Rishikeshu (Indie) udała się po nauki do Swami Vishnu-devanandy, który wówczas nauczał w Sivananda Yoga Vedanta Center w San Francisco. Została mniszką (swami) w 1976 r. Jako jedna z najstarszych uczennic Swami Vishnu-devanandy miała okazję podróżować z nim na Wschód i Zachód. Z woli Swami Vishnu-devanandy w 1975 zaczęła organizować w Europie Centra Yoga Sivananda. Zarządza centrami europejskimi od 1984 roku. Od swego mistrza otrzymała tytuł "Yoga Acharya" (Mistrz Jogi) jako jedna z jego duchowych sukcesorek. Naucza wykorzystując swą wiedzę i duchową intuicję. Jej nauka jest kompilacją nauk jogi, psychologii, religioznawstwa, filozofii wschodu i zachodu.