Joga dyscyplina uniwersalna
Joga - która jak wiemy narodziła się w starożytnych Indiach - jest dyscypliną znakomitą także dla ludzi Zachodu porusza bowiem sprawy wspólne wszystkim ludziom na świecie.
Z szerokiego spektrum praktyk jogi najczęściej wybieramy asany i pranayamy, czyli postawy jogi i ćwiczenia oddechowe jako praktykę początkową, uzupełniając ją relaksem. Praktyka ta umożliwia odczuwanie wewnętrznego spokoju, pozwala nie tylko usprawnić ciało, ale też uwolnić się od negatywnych, destrukcyjnych emocji, stanów lękowych. Asany i ćwiczenia oddechowe powinny być praktykowane dokładnie i - przynajmniej na początku - pod okiem doświadczonego nauczyciela. Jest bardzo ważne, bowiem ćwicząc źle możemy sobie zaszkodzić zamiast pomóc. Na początku będzie nam także bardzo trudno poradzić sobie z natłokiem myśli, jeśli praktykujemy sami. Nawyk myślenia powoduje, że niezliczone ilości fal myślowych automatycznie i bez udziału naszej świadomości kłębią się w głowie. Doświadczony nauczyciel pomoże nam uporać się i z tym problemem.
Potrzebujemy 7 do 8 lat, aby oczyścić ów gigantyczny magazyn zwyczajowych myśli. Można pomyśleć, że to długo, lecz tak naprawdę ten czas długi nie jest. Trzeba unikać fałszywych obietnic szybkiego sukcesu oferowanych przez inne systemy. Relaksacja, koncentracja i rozwój nowych nawyków, wymaga czasu, ale efekty będą zdumiewające...
Zaczynajmy naszą praktykę z ogromną cierpliwością. Nie myślmy: "nie jestem zbyt rozciągnięty", "dużo chorowałemi", "mój lekarz powiedział mi, bym nie wykonywał żadnych ćwiczeń fizycznych z wyjątkiem fizykoterapii". Lub: "ja już uprawiam balet, aerobik i jogging, chodzę na siłownię, dużo pływam". "Joga jest zbyt statyczna i nudna". Tymczasem warto rozpocząć praktykę jogi, bo jest to jedyny system, który łączy fizyczne i duchowe ćwiczenia w sposób kompletny, prosty i dostępny dla każdego bez względu na wiek. Wszystko, czego potrzebujemy by zacząć ćwiczyć to mata i "bezczasowa" przestrzeń wolna od faksów, telefonów, komórek i komputerów. Praktykujmy w spokoju, z pokorą bez chęci osiągnięcia jakiegoś specyficznego celu. Bez specjalnych oczekiwań. To nie jest łatwe, ponieważ w dzisiejszych czasach szukamy przede wszystkim szybkich i efektownych rozwiązań. Zaakceptujmy nasze ciało, takim jakie jest i każdego dnia ćwiczmy najlepiej jak potrafimy. To jest właśnie perfekcja ćwiczenia.. Efekty ćwiczeń są cudowne i - co ważne - doświadczane przez wszystkich ćwiczących niezależnie od zaawansowania. Dzięki systematycznej praktyce, poprawiamy nie tylko naszą gibkość, czy sprężystość mięśni, ale wzmacnia się systemy odpornościowy i nerwowy organizmu, poprawia koncentracja, spowalniają procesy starzenia. Kręgosłup utrzymywany jest w znakomitej kondycji, co nie jest bez znaczenia dla funkcjonowania całego systemu. Uwalniamy się też - jak powiedzieliśmy na wstępie - od lęków, negatywnych emocji, łatwiej radzimy sobie z problemami. Dzięki tej praktyce łatwiej pozbywamy się stresu, poprawia się jakość snu. Zapewne dlatego ta dyscyplina stała się tak popularna na całym świecie. Ćwiczą jogę artyści wszelkich dyscyplin, pisarze, politycy, dziennikarze, duchowni i także, lub raczej przede wszystkim, zwykli śmiertelnicy. Można obserwować wręcz swoisty snobizm na jogę. Ale taki snobizm jest - moim skromnych zdaniem - pożyteczny. Snob pójdzie pierwszy raz na zajęcia z rzeczonego snobizmu. Drugim razem już z potrzeby ciała i ducha.
Tekst przygotowany przez Sonię Lachowolską w oparciu o wykład Swami Durganandy "Yoga for the West"
PIĘĆ PUNKTÓW JOGI których praktykę zalecał Swami Sivananda
- Prawidłowe ćwiczenia
- Prawidłowe oddychanie
- Prawidłowe relaksacja
- Prawidłowe dieta
- Pozytywne myślenie i medytacja